Jezioro Rożnowskie, rejs statkiem i inne atrakcje wokół przyciągają sporo ludzi. Szczególnie w weekendy z pobliskiego Nowego Sącza przyjeżdżają tłumy żądne zabawy i wypoczynku. Dlatego warto się tam wybrać w tygodniu. Wtedy można nacieszyć się widokami, pozwiedzać zamki czy wypłynąć w rejs statkiem. Okolice są bardzo malownicze i jest co zwiedzać.
Jezioro Rożnowskie
Jezioro Rożnowskie znajduje się w powiecie nowosądeckim, zaledwie dwanaście kilometrów od Nowego Sącza. Jest to zbiornik zaporowy o powierzchni 1600 hektarów. Długość jeziora jest całkiem spora, wynosi aż 22 kilometry. Jest też stosunkowo głębokie, jak na zbiorniki zaporowe, ponieważ miejscami dno opada 33 metry poniżej poziomu wody. Zapora w Rożnowie ma długość 550 metrów i jest wysoka na 32,5 metra, więc jest co podziwiać.

Jezioro Rożnowskie w promieniach zachodzącego słońca
W Polsce istnieje kilka rzek, na których są kaskady zapór. Najsłynniejsza jest zapewne Kaskada Soły, ale Dunajec może się poszczycić równie uroczą kaskadą. Zaczyna się ona zaporą w Nidzicy i Jeziorem Czorsztyńskim. Dalej mamy zbiornik sromowski w Sromowcach Wyżnych i dochodzimy do Rożnowa i zapory rożnowskiej, a zaraz za nią mamy Jezioro Czchowskie z zaporą w Czchowie. Tak więc Jezioro Rożnowskie znajduje się w połowie Kaskady Dunajca.

Jezioro Rożnowskie zapora
Jezioro Rożnowskie – rejs statkiem
Jedną z większych atrakcji Jeziora Rożnowskiego są rejsy statkami. To dość popularna forma zwiedzania, więc ma wielu amatorów. Przystanie statków znajdują się w Rożnowie obok zapory i w Gródku nad Dunajcem. Czasami statek zatrzymuje się w Tabaszowej, dlatego jest sporą atrakcją dla wypoczywających na tamtejszym campingu turystów.

Jezioro Rożnowskie statek
Biorąc pod uwagę, że rejs ma charakter spacerowy i możemy nacieszyć się pięknymi widokami, ceny są przystępne. Nam bardzo podobało się to, że na pokład statku można zabrać psa i to bezpłatnie.

Jezioro Rożnowskie wycieczka statkiem

Jezioro Rożnowskie przystań w Gródku nad Dunajcem
Statek przepływa obok wielkiej atrakcji Jeziora Rożnowskiego, czyli Małpiej Wyspy. Od wieków w tym miejscu istniało grodzisko, a do czasów współczesnych zachowały się ruiny zamku. Po powstaniu jeziora grodzisko stało się wyspą. Zamieszkuje tam ponad 165 gatunków ptaków, dlatego wyspa jest ścisłym rezerwatem przyrody i nie można tam wchodzić. Chodzą słuchy, że gniazdują tam nawet orły.

Jezioro Rożnowskie Małpia Wyspa
Z drugiej strony mówi się o możliwości powstania na wyspie ścieżki ekologicznej czy wieży widokowej w miejscu ruin zamku. Jak się to ma do ścisłego rezerwatu? Trudno na to pytanie odpowiedzieć. Cóż, na temat wielu działań mających zwiększyć atrakcyjność regionu dużo się mówi i na tym się sprawa kończy.

Jezioro Rożnowskie przystań
Niestety rejs ma też swoje ciemne strony. Ukazuje jak bardzo jest jezioro zanieczyszczone śmieciami. Co chwilę widać pływające butelki, plastik czy kłody drewna. To problem, który jest od lat i jakoś nikt nie potrafi sobie z tym poradzić.

Jezioro Rożnowskie śmieci
Zamek Zawiszy Czarnego
Będąc w Rożnowie trzeba koniecznie zobaczyć ruiny zamku Zawiszy Czarnego. Zamek powstał w XIV wieku. Był kamienną budowlą wzniesioną na planie prostokąta, więc stanowił silną warownię nad Dunajcem. Zamek wzniosła rodzina Rożenów herbu Gryf, dlatego miejscowość nazywa się Rożnów.

Zamek Zawiszy Czarnego w Rożnowie
W 1426 roku zamek znalazł się w posiadaniu Zawiszy Czarnego, a po jego śmierci stawał się własnością jego potomków, by w XV wieku trafić do rodziny Tarnowskich. Niestety od XVII wieku zaczął popadać w ruinę i obecnie możemy oglądać jedynie fragmenty murów obronnych.

Pozostałości murów obronnych
Od XIX wieku do reformy rolnej zamek należał do rodziny Stadnickich. W 2014 roku udało im się ruiny odzyskać i przy pomocy spowinowaconego z nimi przedsiębiorcy, byłego posła na sejm Jerzego Meysztowicza, mają zamiar zamek odbudować. Co z tego wyniknie zobaczymy.

Dwór Stadnickich w Rożnowie
Dolny zamek w Rożnowie
W 1560 roku hetman wielki koronny Jan Tarnowski, prawnuk Zawiszy Czarnego rozpoczął budowę fortecy w Rożnowie. Nic dziwnego, po bitwie pod Mohaczem zagrożenie tureckie było bardzo duże. Miała to być najnowocześniejsza forteca w ówczesnej Polsce. Jako wybitny teoretyk sztuki wojennej i autor dzieła Consilium rationis bellicae, hetman wiedział co robi. Niestety, rok po rozpoczęciu budowy zmarł i jego dzieło nigdy nie zostało ukończone.

Dolny zamek w Rożnowie
W budowli mieściły się później ludwisarnia, zbór braci polskich a nawet gorzelnia, więc całkiem w ruinę nie popadł. Niestety dzisiaj zarasta chaszczami, a wejście do środka raczej do przyjemności nie należy. Cóż, jest pod dachem, to okoliczni i przyjezdni menele mają gdzie winko wypić.

Fortyfikacje w Rożnowie
Jezioro Rożnowskie i Szlak Architektury Drewnianej
Zwiedzając okolice Jeziora Rożnowskiego trudno nie wspomnieć o obiektach na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Obiektów jest kilka, ale najbardziej znane i ciekawe są dwa, kościół w Rożnowie i kościół w Tabaszowej. Niewątpliwie oba kościoły warto odwiedzić i jeżeli się uda, wejść do środka.

Kościół Tabaszowa wnętrze
Kościół św Mikołaja w Tabaszowej ma ciekawą historię. Wybudowano go w 1753 roku w Tęgoborzu, ale w 1982 roku został przeniesiony i usytuowany w niezwykle pięknym widokowo miejscu. W poprzednim miejscu kościół ulegał podtopieniom, a dla Tabaszowej obecnie ma duże znaczenie. Po pierwsze został uratowany. Po drugie stworzono nową parafię, więc wszyscy są zadowoleni.

Kościół Tabaszowa
Równie ciekawy obiekt znajduje się w Rożnowie. Jest to kościół św Wojciecha wybudowany w 1661 roku. Kościół powstał w dobrach kasztelana wojnickiego Jana Wielopolskiego z Pieskowej Skały, na terenie olbrzymiej w tamtym czasie parafii Tropie. Po roku, od czasu budowy, powstała nowa parafia w Rożnowie. Większość wyposażenia kościoła pochodzi z XVII wieku. Podobno jego patron został wybrany nieprzypadkowo. Jak głosi legenda w miejscu, gdzie stoi kościół miał pod lipami wypoczywać św Wojciech.

Kościół w Rożnowie rzeźba
Jezioro Rożnowskie plaże
Ponieważ Jezioro Rożnowskie leży w pobliżu Nowego Sącza, w upalne dni przyciąga mieszkańców miasta jak magnes. Dlatego szczególnie w weekendy możemy spodziewać się sporej ilości ludzi nad wodą. Większość wybiera jedno miejsce, a mianowicie Gródek nad Dnajcem.

Jezioro Rożnowskie plaża w Gródku nad Dunajcem
Nad jeziorem istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu pływającego. Dużym powodzeniem cieszą się rowery wodne i kajaki. Przystań w Gródku nad Dunajcem cieszy się powodzeniem, ponieważ można dopłynąć bez wysiłku w okolice Małpiej Wyspy. Nie wszyscy jednak pamiętają, że jest to rezerwat przyrody i wychodzą na brzeg.

Jezioro Rożnowskie wypożyczalnia sprzętu
Plaż nad jeziorem jest więcej. Oprócz Gródka, plaże i kąpieliska znajdziemy w Bartkowej, Rożnowie i Tabaszowej. Wstęp na większość z nich jest płatny. Podobno woda jest badana przez sanepid i bezpiecznie można się popluskać.

Jezioro Rożnowskie plaża w Gródku nad Dunajcem
Baza noclegowa
Baza noclegowa nad Jeziorem Rożnowskim jest całkiem spora. Znajdziemy hotele, ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty, kwatery prywatne, agroturystykę czy pola namiotowe, więc jest w czym wybierać. Dobrze jest sprawdzić miejsce na nocleg pamiętając o tym, że czasami bywa głośno.

Jezioro Rożnowskie Pole namiotowe Tabaszowa
5 thoughts on “Jezioro Rożnowskie – rejs statkiem i inne atrakcje”