Skałki jurajskie wokół Olsztyna przyciągają turystów chcących nacieszyć się ich wyjątkowym urokiem. Utworzone tu zostały drogi wspinaczkowe, trasy piesze oraz sporo szlaków rowerowych, więc nic dziwnego, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Odległości pomiędzy poszczególnymi atrakcjami nie są duże, dlatego nawet niezbyt zaprawieni wędrowcy mogą zostawić samochód i wyruszyć w drogę.
Skałki jurajskie przy zamku
Skałki jurajskie przy zamku są pierwszymi ostańcami, z którymi spotyka się turysta przybywający do Olsztyna. Większość odwiedzających miejscowość wybiera się na zamek, który został wybudowany na wzniesieniu, więc chcąc nie chcąc, zwiedzając ruiny trzeba po skałkach trochę pochodzić. Przy okazji z murów zamkowych możemy podziwiać piękną panoramę jurajską.

Biakło i zamek widziane z Sokolich Gór
Już po za murami zamkowymi, idąc trasą jurajskich krajobrazów, czyli wytyczonym szlakiem Nordic Walking dochodzimy do miejsca zwanego Skały przy Zamku. Jest to grupa skał znajdująca się w północno – wschodniej części wzgórza zamkowego. Teren należy do wspólnoty gruntowej, ale na skałkach zostały wytyczone trasy wspinaczkowe.

Wspinacze
Wspinacze oczywiście każdą ze skałek nazwali. Tak więc mamy tam Ganek Ewy, Pustą Turnię czy Skrajny Filar. Ilość dróg wspinaczkowych robi wrażenie. Wytyczono czterdzieści tras o różnym stopniu trudności. O bezpieczeństwo zatroszczyli się sami użytkownicy, większość dróg ma asekurację w postaci ringów i stanowisk zjazdowych.

Ganek Ewy na wzgórzu zamkowym

Skałki Jurajskie
Rezerwat Sokole Góry
Rezerwat Sokole Góry to chyba najbardziej znane miejsce w okolicy Olsztyna. Jest to leśny rezerwat przyrody oddalony od centrum miejscowości o około trzy kilometry. Początkowo w 1953 roku został utworzony na powierzchni 333 hektarów, ale w 1963 roku został zmniejszony do 216 ha i tak funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jest to drugi pod względem wielkości rezerwat w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej.

Pielgrzym

Skałki Jurajskie Pielgrzym
Atrakcją Sokolich Gór jest to, że niesamowite jurajskie skałki znajdują się w lesie liściastym, dlatego o każdej porze roku wygląda inaczej. Jesienią zobaczymy paletę kolorów na drzewach, wczesną wiosną spoza gałęzi pokażą się skały w całym swoim majestacie.

Ładna skałka
Ciekawe nazwy w Sokolich Górach
Każde miejsce w Rezerwacie Sokole Góry ma swoja nazwę. Większe wzgórz nazwano Pustelnicą, Puchaczem, Karzełkiem, Jodłową, Donicą, Górą Setki i Górą Sokolą. Często nazwy są dosyć dziwaczne. Jakże się zdziwiłem, gdy dowiedziałem się, że dochodzimy do Amfiteatru i do tego jest tam studnia. Jeżeli ktoś myśli, że dojdzie do schroniska zaznaczonego na mapie i napije się piwa, to się myli. Dotrze raczej do jaskini.

Skałki Jurajskie Studnia w amfiteatrze

Góry Sokole studnia w amfiteatrze
Dziwnych nazw znajdziemy więcej. W rezerwacie oprócz Pielgrzyma są Turnie Simonda, skały zwane Boniek, Ponton, czy Soczewka. Jest też Studnisko i kilka Bram. Trudno wszystkie nazwy zapamiętać, a może raczej przypisać konkretną nazwę konkretnemu miejscu, dlatego jeżeli gdzieś w nazwie się pomyliłem, proszę o pomoc w sprostowaniu błędu.

Skałki Jurajskie Brama przy studnisku
W Sokolich Górach znajdziemy też sporo jaskiń. Najbardziej znana jest jaskinia Studnisko. Jest spora, jej głębokość wynosi aż 77,5 metra, więc jest najgłębszą jaskinią na Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej. Dlatego pewnie nietoperze nocki duże wybrały sobie właśnie to miejsce na letnią kolonię rozrodczą. Co ciekawe, na północ od Alp jest to jedno z zaledwie dwóch miejsc rozrodczych tych nietoperzy, znajdujące się pod ziemią.

Studnisko
W rezerwacie wytyczono dwa szlaki piesze. Możemy chodzić szlakiem czerwonym zwanym „Szlakiem Orlich Gniazd” oraz szlakiem czarnym imienia Barbary Rychlik. Jest tam także ścieżka edukacyjno-przyrodnicza oraz tzw. „Dróżka Św. Idziego”, więc wybór dróg jest spory.

Skałki jurajskie Góry Sokole Brama
Skałki jurajskie Biakło
Pomiędzy ruinami zamku a Rezerwatem Sokole Góry znajduje się skała o wdzięcznej nazwie Biakło. Nie jest specjalnie duża, jej wysokość to 341 metrów n.p.m. Ze względu na swój kształt przypominający Giewont, często Biakło zwane jest Małym Giewontem.

Biakło czyli mały Giewont
Na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, grupa pielgrzymów z Zawiercia na szczycie skały postawiła krzyż, więc podobieństwo do tatrzańskiego szczytu jest jeszcze większe. Również na Biakło prowadzą drogi wspinaczkowe.

Biakło
Skałki jurajskie Lipówki
Na południe od Biakła znajduje się grupa skał zwanych Lipówki. Są wyższe od Biakła o dziesięć metrów. Ponieważ Lipówki ze wszystkich stron otoczone są łąkami, wydają się większe niż w rzeczywistości.

Skałki Jurajskie Lipówki Grzybki
Także w przypadku Lipówek nazwy skałek powodują uśmiech. Kto to wymyśla? Znajdziemy tam Grzybki, Płetwę i Urwistą Turnię. Tak jak w przypadku innych skałek, również Lipówki posiadają swoje drogi wspinaczkowe.

Skałki jurajskie Lipówki Płetwa
Skałki jurajskie Góry Towarne
W odległości trzech kilometrów od Olsztyna, w pobliżu wsi Kusięta znajdują się Góry Towarne. Jest to wyjątkowo malownicza formacja skalna. Góry Towarne dzielą się na Góry Towarne Duże i Góry Towarne Małe.

Góry Towarne

Skałki jurajskie Góry Towarne
Skałki mają status użytku ekologicznego i zostały objęte specjalnym obszarem chronionym Natura 2000. Znajdują się tam jaskinie. Najbardziej znana jest jaskinia Towarna i jaskinia o nazwie Dzwonnica. Jaskinie łączą się ze sobą, stanowiąc jedną całość o długości 170 metrów, więc jest to raj dla grotołazów.

Skałki jurajskie Góra Towarna z lotu ptaka

Góry Towarne perspektywa
Ponieważ w jaskini Towarnej znaleziono kości niedźwiedzia jaskiniowego oraz ślady bytowania ludzi pierwotnych, stanowi to dowód na to, że obszary te zamieszkiwane były od tysięcy lat. Również w Górach Towarnych znajdziemy ciekawe nazwy skałek takie jak Bałwanek, Przekładaniec, Kogutek czy Płyta.

Góry Towarne ciekawe który to Bałwanek
Czasami z różnej perspektywy skałki są podobne. Mam pytanie do znawców. Co przedstawia zdjęcie? Skałkę w Górach Towarnych Dużych, a może Dziewicę w Cegielni? Dla ułatwienia dodam, że skały o nazwie Cegielnia znajdują się nieopodal kamieniołomu Kielniki i znajdziemy tam Bibliotekę, Szafę oraz wspomnianą Dziewicę.

Góra Towarna czy Dziewica w Cegielni
Będąc w Górach Towarnych mamy wspaniałą perspektywę na okolicę, dlatego warto tam usiąść i napawać się widokami. Z jednej strony widzimy Częstochowę, a z drugiej Olsztyn z majestatycznym zamkiem.

Zamek Olsztyn widziany z gór Towarnych
Kamieniołom Kielniki
Będąc w Olsztynie warto odwiedzić kamieniołom Kielniki. Świetne miejsce na spacer, ale przy okazji można się czegoś nauczyć. Ponieważ kiedyś w tym miejscu było morze, dzisiaj występują tam amonity. Co prawda chętnych na takie znaleziska jest sporo, więc szanse znalezienia skamieniałości jurajskich są nikłe. Za to można się wybrać ścieżką ekologiczną przygotowaną przez gminę.

Kamieniołom Kielniki
Skałki Jurajskie widziane z lotu ptaka