Muzeum w Kętach w ramach Nocy Muzeów przyciągnęło naszą uwagę. W czasie pandemii covid 19 wszystkie placówki były pozamykane i w 2020 roku Noc Muzeów się nie odbyła, więc możliwość powrotu do normalności sprawiła nam dużą radość.
Noc Muzeów
Pierwsza Noc Muzeów odbyła się w 1997 roku w Berlinie. Do Polski idea dotarła w 2003 roku, kiedy w Poznaniu otwarto nocne wystawy w Muzeum Narodowym. Kraków dołączył w 2004, a później się potoczyło w całej Polsce. W 2012 roku Muzeum w Kętach przystąpiło do akcji z dużym powodzeniem. Równie ciekawym wydarzeniem są Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Muzeum w Kętach
Przypuszczam, że zorganizowanie Nocy Muzeów w pandemii, nawet, mam nadzieję, w jej końcówce nie jest łatwe. W kęckim muzeum impreza co prawda odbywała się tradycyjnie w sobotę i niedzielę, ale nie w godzinach nocnych tylko w dzień. Wejść jednorazowo mogło raptem pięć osób, oczywiście w maseczkach i pełnym reżimie sanitarnym.

Sala etnograficzna
Muzeum w Kętach
Muzeum imienia Aleksandra Kłosińskiego w Kętach to niewielka placówka znajdująca się w jednej z kamienic miejskiego rynku. Zgromadzono tutaj ponad cztery tysiące eksponatów. Podstawę zbiorów stanowiła kolekcja Aleksandra Kłosińskiego później uzupełniana o darowizny mieszkańców miasta i gminy.

Muzeum w Kętach ciekawe eksponaty
Możemy tu znaleźć kilka ciekawych ekspozycji historycznych, mieszczańskich, artystycznych czy etnograficznych. Wszystkie eksponaty są doskonale opisane na tablicach informatycznych. Dodatkowych informacji udziela miła pani przewodniczka.

Przydatne opisy i informacje

Gablota
Pomimo tego, że Kęty są bardzo starym miastem, w muzeum zgromadzono ciekawą ekspozycję maszyn i urządzeń rolniczych. Większość eksponatów jest z XIX i początków XX wieku. Wszystkie są w bardzo dobrym stanie technicznym więc młodzież może się wiele nauczyć. Sporo eksponatów przedstawia codzienne życie mieszkańców miasta i okolicy.

Maszyny rolnicze

Przedmioty codziennego użytku
Duże wrażenie zrobił na nas kącik fotograficzny. Mogliśmy zobaczyć ciekawe aparaty, ale najbardziej nam się spodobał oprawiony w ramę obrazu telewizor, na którym wyświetlane były ciekawe filmiki z historii miasta.

Kącik fotograficzny

Świetny aparat
Historia Kęt pokazana w eksponatach
Kęty uzyskały lokalizację miejską przed 1267 rokiem, więc mamy szmat czasu, który powinien być zachowany. Dlatego w muzeum są przechowywane starodruki związane z historią miasta. Znajdziemy też sporo eksponatów związanych z Kętami, zarówno przemysłem i cechami rzemieślniczymi jak i samorządem.

Muzeum w Kętach starodruki
Muzeum w Kętach i zamek Wołek
Zamek Wołek i jego historia od lat nas pasjonują. Zawsze staramy się wynaleźć jakie nowe informacje na jego temat, dlatego do zwiedzenia podczas Nocy Muzeów właśnie muzeum w Kętach zachęciła nas informacja o ekspozycji dotyczącej zamku.

Muzeum w Kętach artefakty z zamku
Wiele artefaktów z wykopalisk na Wołku znajdziemy w muzeum w Bielsku Białej. Sporo zobaczyliśmy podczas poprzedniej Nocy Muzeów na zamku i muzeum w Oświęcimiu, ale nikt nie ma takiej makiety zamku jak muzeum w Kętach.

Makieta zamku Wołek
Chcieliśmy sprawdzić jak się ma makieta do stanu faktycznego, więc zrobiliśmy jej zdjęcie z góry, a następnie pojechaliśmy do Kobiernic i również z góry dronem zrobiliśmy zdjęcie ruin. Następnie nałożyliśmy jedno zdjęcie na drugie. I co? Okazało się, że wszystko świetnie pasuje.

Obecnie tak wygląda zamek Wołek z lotu ptaka

Zamek Wołek
Pamiętajcie, będąc w Kętach warto wybrać się do muzeum. Jest niewielkie, ale bardzo interesujące. Każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie. My wyszliśmy bardzo zadowoleni.

Makieta zamku Wołek
5 thoughts on “Muzeum w Kętach w ramach Nocy Muzeów”